Chomutov plánuje investovat do sídlišť, bydlení a školství

11. březen 2016 | 14:43
Chomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czChomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Chomutov - Vládní úředníci vybrali Chomutov jako jedno z měst, v kterém zavádí takzvaný Koordinovaný přístup. Ten s sebou přinese až desítky milionů korun. Město chce podpořit třeba zlepšení života na sídlištích či investovat do odborného personálu základních škol.

„Nejen v Chomutově vznikla řada projektů jen kvůli aktuální možnosti čerpat dotace. Díky dotaci se upraví zeleň v parku, ale na vkusné lampy a lavičky už peníze nejsou. Koordinovaný přístup by měl do čerpání dotací přinést zdravý rozum a zajistit, že peníze půjdou jen tam, kde jsou skutečně třeba,“ uvedl k tomu náměstek primátora Marian Bystroń.

Agentura uspořádala první velké setkání, tzv. lokální partnerství, se všemi budoucími partnery – od města přes neziskové organizace, školy, úřad práce až po městskou, státní policii a další. „Agentura už jednou s městem spolupracovala, ale nebylo to dotaženo do konce. Hodně věcí je městem Chomutov již připraveno, je na co navazovat a věřím, že napodruhé bude spolupráce úspěšnější,“ říká lokální konzultantka agentury Kamila Zinčenková.

Chomutov do spolupráce s agenturou vstupuje s očekáváním, že se podaří zlepšit situaci na sídlištích a obecně kvalitu života místních obyvatel. Vedení města je již několik měsíců v kontaktu se zástupci několika SVJ, která ohrožují spekulanti s bydlením pro chudé.

„Je smutné sledovat, jak chomutovští starousedlíci ze sídlišť mizí. Byty jejich bývalých sousedů totiž skupují podnikatelé profitující na dávkách, které stát vyplácí na bydlení lidem v obtížné sociální situaci. Sociální napětí a sousedské neshody jsou v některých domech už bohužel každodenním standardem, a to musíme zlepšit,“ dodal náměstek.

Město společně s Agenturou do plánování projektů zapojí všechny důležité osoby. V případě sídlišť půjde samozřejmě o zástupce vlastníků bytů, ale také o důležité úřady či neziskové organizace pracující s dětmi a mládeží a poskytovatele sociálních služeb. Spíše než o investice do staveb ve výsledku půjde o zajištění prostředků například na domovníky v panelových domech, kvalitní volnočasové aktivity pro děti a mládež či o zapojení nezaměstnaných osob do úklidu sídlišť.

Ve spolupráci s veřejností a odborníky vzniknou také projekty v oblasti školství a bydlení. Ve školách by se jednalo o prostředky na asistenty a psychology či na vybavení škol.

„V Chomutově se překvapivě mnoho dětí z chudých rodin vzdělává ve školním programu pro žáky s lehkou mentální poruchou. Děti z ekonomicky slabých rodin někdy nedostávají od svých rodičů dostatečnou pomoc a podporu při přípravě do školy. Pokud tuto podporu zajistíme, umožníme řadě těchto dětí vzdělávání v běžných školách. Plnohodnotné vzdělání by každopádně bylo výhrou nejen pro tyto děti, ale pro celkový rozvoj města,“ uvedl náměstek a dodal, že zvýšení vzdělanostní úrovně obyvatel by měl být prioritou jakéhokoliv vedení chomutovské radnice.

V oblasti bydlení se předběžně plánuje rozšíření nabídky cenově dostupných nájemních bytů. Samozřejmostí v této oblasti bude pokračující boj proti spekulantům s byty.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

JIRKOV: V některých lokalitách se nebudou vyplácet dávky

JIRKOV: V některých lokalitách se nebudou vyplácet dávky

24/7 / AKTUALITY / JIRKOV - Radnice v Jirkově na Chomutovsku chce omezit vyplácení dávek na bydlení ve čtvrtích Nové Ervěnice a Krušnohorská ulice.


OBRAZEM: V Březenci u Jirkova proběhl turnaj ve futsale o pohár CHLMF CUP 2017

OBRAZEM: V Březenci u Jirkova proběhl turnaj ve futsale o pohár CHLMF CUP 2017

18/7 / SERVIS / JIRKOV - V Březenci u Jirkova proběhl 22. ročník ve futsale o pohár CHLMF CUP 2017 za účasti 40 týmů.


Známý plzeňský kulturista obhajoval střelbu v Chomutově. Hrozí mu tři roky!

Známý plzeňský kulturista obhajoval střelbu v Chomutově. Hrozí mu tři roky!

29/6 / KRIMI / CHOMUTOV, PLZEŇ - Plzeňský kulturista Filip Grznár je spíše než pro své sportovní výkony známý pro své netradiční a divoké vystupování na internetu.


Žáci ze dvou chomutovských základních škol byli v IQ Landii v Liberci

Žáci ze dvou chomutovských základních škol byli v IQ Landii v Liberci

28/6 / SERVIS / CHOMUTOV, LIBEREC - Putovní výstava pokusů IQ PARKU zaujala žáky už před několika lety a vzbudila v nich touhu k návštěvě IQ LANDIE v Liberci. A pak už byl jen krůček k tomu, se do IQ LANDIE vypravit a ponořit se do světa techniky.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeChomutovsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeChomutovsko.cz na Facebooku


Redakce MojeChomutovsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516