Chomutov plánuje investovat do sídlišť, bydlení a školství

11. březen 2016 | 14:43
Chomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czChomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Chomutov - Vládní úředníci vybrali Chomutov jako jedno z měst, v kterém zavádí takzvaný Koordinovaný přístup. Ten s sebou přinese až desítky milionů korun. Město chce podpořit třeba zlepšení života na sídlištích či investovat do odborného personálu základních škol.

„Nejen v Chomutově vznikla řada projektů jen kvůli aktuální možnosti čerpat dotace. Díky dotaci se upraví zeleň v parku, ale na vkusné lampy a lavičky už peníze nejsou. Koordinovaný přístup by měl do čerpání dotací přinést zdravý rozum a zajistit, že peníze půjdou jen tam, kde jsou skutečně třeba,“ uvedl k tomu náměstek primátora Marian Bystroń.

Agentura uspořádala první velké setkání, tzv. lokální partnerství, se všemi budoucími partnery – od města přes neziskové organizace, školy, úřad práce až po městskou, státní policii a další. „Agentura už jednou s městem spolupracovala, ale nebylo to dotaženo do konce. Hodně věcí je městem Chomutov již připraveno, je na co navazovat a věřím, že napodruhé bude spolupráce úspěšnější,“ říká lokální konzultantka agentury Kamila Zinčenková.

Chomutov do spolupráce s agenturou vstupuje s očekáváním, že se podaří zlepšit situaci na sídlištích a obecně kvalitu života místních obyvatel. Vedení města je již několik měsíců v kontaktu se zástupci několika SVJ, která ohrožují spekulanti s bydlením pro chudé.

„Je smutné sledovat, jak chomutovští starousedlíci ze sídlišť mizí. Byty jejich bývalých sousedů totiž skupují podnikatelé profitující na dávkách, které stát vyplácí na bydlení lidem v obtížné sociální situaci. Sociální napětí a sousedské neshody jsou v některých domech už bohužel každodenním standardem, a to musíme zlepšit,“ dodal náměstek.

Město společně s Agenturou do plánování projektů zapojí všechny důležité osoby. V případě sídlišť půjde samozřejmě o zástupce vlastníků bytů, ale také o důležité úřady či neziskové organizace pracující s dětmi a mládeží a poskytovatele sociálních služeb. Spíše než o investice do staveb ve výsledku půjde o zajištění prostředků například na domovníky v panelových domech, kvalitní volnočasové aktivity pro děti a mládež či o zapojení nezaměstnaných osob do úklidu sídlišť.

Ve spolupráci s veřejností a odborníky vzniknou také projekty v oblasti školství a bydlení. Ve školách by se jednalo o prostředky na asistenty a psychology či na vybavení škol.

„V Chomutově se překvapivě mnoho dětí z chudých rodin vzdělává ve školním programu pro žáky s lehkou mentální poruchou. Děti z ekonomicky slabých rodin někdy nedostávají od svých rodičů dostatečnou pomoc a podporu při přípravě do školy. Pokud tuto podporu zajistíme, umožníme řadě těchto dětí vzdělávání v běžných školách. Plnohodnotné vzdělání by každopádně bylo výhrou nejen pro tyto děti, ale pro celkový rozvoj města,“ uvedl náměstek a dodal, že zvýšení vzdělanostní úrovně obyvatel by měl být prioritou jakéhokoliv vedení chomutovské radnice.

V oblasti bydlení se předběžně plánuje rozšíření nabídky cenově dostupných nájemních bytů. Samozřejmostí v této oblasti bude pokračující boj proti spekulantům s byty.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

OBRAZEM: Fotbalový Chomutov přehrál Hostouň

OBRAZEM: Fotbalový Chomutov přehrál Hostouň

20/8 / AKTUALITY / CHOMUTOV - Fotograf Ladislav Chlíbek zavítal na fotbalové utkáni Divize B. Domácí Chomutov rozdrtil Sokol Hostouň 5:2.


OBRAZEM: Březenská pouť nově nabídla Den s Březenským drakem

OBRAZEM: Březenská pouť nově nabídla Den s Březenským drakem

20/8 / SERVIS / BŘEZNO - Březenská pouť i letos nabídla bohatý kulturní program, který je zakončen koncertem Petra Koláře.


OBRAZEM: Motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky

OBRAZEM: Motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky

20/8 / SERVIS / POLÁKY - Na fotbalovém hřišti v Polákách motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky plus hudební festival.


OBRAZEM: Chomutov přetlačil finský Kärpät Oulu

OBRAZEM: Chomutov přetlačil finský Kärpät Oulu

18/8 / PIRÁTI / CHOMUTOV - Piráti Chomutov si v rámci dalšího přípravného duelu připsali cenný skalp jednoho z nejlepších finských klubů - Kärpätu Olu. Soupeře z Finska hokejisté Chomutova porazili 2:1.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeChomutovsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeChomutovsko.cz na Facebooku


Redakce MojeChomutovsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516