Chomutovská radnice si stěžuje na nemocnici. Kraj ji prý zanedbává

11. květen 2015 | 12:07
Chomutovský magistrát. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czChomutovský magistrát. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Chomutov - Chomutovští zastupitelé sepsali otevřený dopis, který adresují hejtmanovi Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi. Stěžují si v něm na údajné zanedbávání nemocnice ze strany kraje. Někteří zastupitelé přitom jsou i radními na kraji.

"Obracíme se na Vás jako zastupitelé i jako občané města Chomutova, neboť jsme zneklidněni dlouhodobým vývojem i současným stavem nemocnice v Chomutově," napsali zastupitelé v otevřeném dopise hejtmanovi. Píší mu, že ještě v roce 2000 patřila chomutovská nemocnice mezi zařízení poskytující péči v řadě základních i nadstandardních oborů medicíny a snesla srovnání s nejlepšími nemocnicemi v kraji.

"Vysoce specializované obory, jako onkologie, nukleární medicína či stimulační centrum, nabízely péči daleko přes hranice okresu i kraje. V průběhu následujících 15 let došlo postupně ke zrušení řady lůžkových oddělení (ORL, plicní, kožní, urologie) a k odchodu nemalého počtu kvalifikovaných lékařů. Tím byla jednoznačně  omezena poskytovaná zdravotní péče," stojí v dopise.

"Nemocnice přešla do majetku Ústeckého kraje a byla následně integrována do Krajské zdravotní, a. s. Převedení pod Krajskou zdravotní však ke zlepšení situace rozhodně nevedlo a stagnaci nemocnice ještě prohloubilo. Snížení počtu lůžkových oddělení bylo zdůvodňováno racionalizací zdravotní péče s tím, že umožní efektivní využití prostředků pro zbývající části nemocnice. To se však nestalo," uvádí zastupitelé v dopise.

"V současné době je v nemocnici patrné zanedbání dlouhodobé údržby budov a interiérů. Některé prostory nebyly delší dobu vymalovány, jsou poškozené zdi i stropní podhledy, a to včetně  prostor pro pacienty. Řada zdravotnických přístrojů je zastaralá a na hranici životnosti. Výrazné opotřebení je patrné i na lůžkách pro pacienty a ostatním vybavení. Snad ještě závažnějším problémem je nedostatek lékařů a chybějící systém podpůrných nástrojů pro příchod nových absolventů," píše se dále.

Zastupitelé dále píší, že zneklidnění nad budoucností nemocnice posiluje i skutečnost, že v dokumentu „Strategie podpory zdraví a rozvoje zdravotních služeb v Ústeckém kraji na období 2015-2020“ není postavení naší nemocnice nijak definováno a není zřejmé, jak by měla nemocnice vypadat za dalších 5-10 let.

"Jsme si vědomi, že v nedávném období byly v chomutovské nemocnici investovány velké prostředky do některých přístrojů. V nedostatečně udržované nemocnici s nedostatkem lékařů však ani špičkové přístroje nepomohou zajistit kvalitní péči o pacienty," uvádí.

"Vzhledem k tomu, že stav nemocnice považujeme za alarmující, obracíme se na Vás jako na hejtmana Ústeckého kraje s žádostí o řešení zásadních problémů nemocnice a zároveň máme zájem s Vámi jednat o případných možnostech podpory nemocnice ze strany města. Za nejdůležitější problémy nemocnice v Chomutově nyní považujeme zejména zajištění dostatku lékařů, zlepšení stavu údržby a v neposlední řadě stavební úpravy řešící nevyhovující pavilonový systém a zřízení centrálního příjmu nemocných. Zcela nezbytná je podpora základních medicínských oborů, bez nichž žádná nemocnice nemůže dobře fungovat," napsali chomutovští zastupitelé.

Zastupitelé dále chtějí iniciovat schůzku s vedením kraje i Krajské zdravotní.

ČTĚTE:  Krajský radní Stanislav Rybák: Chceme přilákat mladé lékaře a v Ústí vytvořit fakultní nemocnici

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

OBRAZEM: Fotbalový Chomutov přehrál Hostouň

OBRAZEM: Fotbalový Chomutov přehrál Hostouň

20/8 / AKTUALITY / CHOMUTOV - Fotograf Ladislav Chlíbek zavítal na fotbalové utkáni Divize B. Domácí Chomutov rozdrtil Sokol Hostouň 5:2.


OBRAZEM: Březenská pouť nově nabídla Den s Březenským drakem

OBRAZEM: Březenská pouť nově nabídla Den s Březenským drakem

20/8 / SERVIS / BŘEZNO - Březenská pouť i letos nabídla bohatý kulturní program, který je zakončen koncertem Petra Koláře.


OBRAZEM: Motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky

OBRAZEM: Motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky

20/8 / SERVIS / POLÁKY - Na fotbalovém hřišti v Polákách motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky plus hudební festival.


OBRAZEM: Chomutov přetlačil finský Kärpät Oulu

OBRAZEM: Chomutov přetlačil finský Kärpät Oulu

18/8 / PIRÁTI / CHOMUTOV - Piráti Chomutov si v rámci dalšího přípravného duelu připsali cenný skalp jednoho z nejlepších finských klubů - Kärpätu Olu. Soupeře z Finska hokejisté Chomutova porazili 2:1.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeChomutovsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeChomutovsko.cz na Facebooku


Redakce MojeChomutovsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516