Stanislav Děd v muzeu končí. Kvůli tibetské vlajce?

8. srpen 2017 | 09:32
Vlajka pro Tibet. Foto: archiv Muzeum ChomutovVlajka pro Tibet. Foto: archiv Muzeum Chomutov

CHOMUTOV - Oblastní muzeum v Chomutově mění po letech ředitele. Odvolaný Stanislav Děd se do funkce nevrátí, přestože vyhrál konkurs. Novou šéfkou bude chomutovská úřednice Markéta Prontekerová.

Kauza, která širší veřejnosti není příliš známa. Podrobně se jí věnoval portál HlídaciPes.org, který sledoval a popsal průběh výběrového řízení na ředitele několika krajských příspěvkových organizací jako jsou muzea nebo galerie.

O co jde?

Ústecký kraj na jaře 2017 stroze oznámil, že se rozhodl odvolat kromě Stanislava Děda i ředitele Oblastního muzea v Děčíně, Regionálního muzea v Teplicích, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie Benedikta Rejta v Lounech a Galerie výtvarného umění v Mostě.

Kraj změny obhajoval potřebou provést "přirozenou obměnu" pěti ze třinácti vedoucích, kteří po nástupu nového vedení ještě nebyli vyměněni.

Zmíněný web spekuluje, že skutečným důvodem odvolání ředitelů a vypsání nového výběrového řízení je snaha odvolat zejména Stanislava Děda. A jako důvod nabízí hypotézu, že krajskému vedení v čele KSČM se nelíbí jeho aktivity, např. vyvěšení tibetské vlajky či další aktivity.

"Mojí hlavní prioritou po nástupu byly česko-německé vztahy, včetně židovských, otevření muzea spolupráci s krajanskou komunitou, navázání kontaktů se sudetoněmeckou kanceláří v Praze a Sudetoněmeckým domem v Mnichově a prezentace těchto kontaktů vůči české veřejnosti,“ řekl pro HlídacíPes.org Stanislav Děd.

Web dále připomíná, že tyto aktivity vyvolaly setrvalý odpor chomutovských komunistů a části veřejnosti, včetně několika zcela konkrétních útoků. "Klub českého pohraničí například požadoval Dědovo odvolání, čemuž kraj – tehdy pod sociálnědemokratickou správou – ještě nevyhověl," napsal server.

Ústecký kraj zvolil metodu "mlčeti zlato" a na dotazy webu většinou neodpovídal.

Tak jako v Chomutově, tak v muzeu v Děčíně končí po výběrovém řízení stávající ředitelé.

Ředitelkou muzea v Chomutově se od října 2017 stane dosavadní šéfka odboru vnějších vztahů chomutovské radnice Markéta Prontekerová.

Úřednice přitom konkurs nevyhrála. Podle webu Stanislav Děd sice po odborné stránce výběrovou komisi přesvědčil, a ta ho jednomyslně zvolila vítězem konkursu, rada kraje ale místo něho jmenovala Markétu Prontekerovou. Ta skončila ve výběru na druhém místě ze čtyř uchazečů.

V krajské radě sedí i komunisté z chomutovské radnice, konkrétně Jaroslav Komínek a Ladislav Drlý.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Maďarský kamion se řítil u Chomutova v protisměru!

Maďarský kamion se řítil u Chomutova v protisměru!

15/8 / AKTUALITY / CHOMUTOV - V pondělním poledni ohrozil provoz na Chomutovsku maďarský kamion, který se řítil v protisměru od Hory Sv. Šebestiána.


CHOMUTOV: Muž, který měl zabít Roma, se vrátil z vazby

CHOMUTOV: Muž, který měl zabít Roma, se vrátil z vazby

15/8 / KRIMI / CHOMUTOV - Muž, který po květnovém incidentu na jednom z chomutovských sídlišť, kde měl zabít Roma, opustil vazbu. Důvod? Byli vyslechnuti všichni svědci.


Chomutov koupí nové trolejbusy. A to je chtěl úplně zrušit

Chomutov koupí nové trolejbusy. A to je chtěl úplně zrušit

13/8 / AKTUALITY / CHOMUTOV - Chomutov bude investovat 170 milionů do nákupu nových trolejbusů od společnosti Škoda Electric.


OBRAZEM: Pohádkové safari v chomutovském lesoparku

OBRAZEM: Pohádkové safari v chomutovském lesoparku

12/8 / AKTUALITY / Chomutov - Podívejte se na fotogalerii Ladislava Chlíbka z pohádkového safari v chomutovském lesoparku.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeChomutovsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeChomutovsko.cz na Facebooku


Redakce MojeChomutovsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516