Zoologická zahrada Chomutov jako magnet pro turisty. Ale co dál?

28. červen 2017 | 08:57
Bílý tygr v Zoo Liberec, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comBílý tygr v Zoo Liberec, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

CHOMUTOV - Přestože Chomutov nelze srovnávat s Libercem, na těchto dvou městech lze ukázat, že koncentrace zajímavých atrakcí může znásobit zájem turistů o ně.

O co jde?

Z nejnavštěvovanějších míst Ústeckého kraje je lídrem Památník Terezín (282 tisíc návštěvníků) na 34. místě, dále ZOO v Chomutově (277 tisíc návštěvníků) a poté Soutěsky a Pravčická brána v Českém Švýcarsku.

Z pohledu severních Čech se na 15. místě umístila Zoologická zahrada v Liberci s 480 tisíci návštěvníky.

Na 19. místě je iQLandia (425 tisíc návštěvníků) a na 26. Centrum Babylon (325 tisíc návštěvníků) v Liberci.

Pražský hrad patří mezi tradiční vítěze nejnavštěvovanějších míst v Česku. Na Pražský hrad zavítalo 2,1 milionu lidí. Na druhé příčce se umístila lanová dráha na Petřín, která svezla téměř 1,8 milionu návštěvníků.

Na třetím místě je Zoo v Praze a na čtvrtém Dolní oblast Vítkovic a Landek Park v Ostravě.

Zoologická zahrada v Plzni je na 17. místě z pohledu celé ČR (441 tisíc návštěvníků) a na 48. místě je Techmania Centrum Plzeň (220 tisíc návštěvníků).

Magnetem jsou na 12. místě Pivovary a expozice Plzeňského prazdroje.

Vyplývá to z žebříčku návštěvnosti 600 turistických cílů v roce 2016, který zveřejnila agentura CzechTourism.

„Aktuálně zjišťujeme návštěvnost téměř 600 objektů z celé republiky a postupně se snažíme databázi doplňovat. Kromě kulturních památek a hradů či zámků sledujeme i návštěvnost technických památek, některých zážitkových atrakcí, ale třeba i jaderných elektráren,“ uvedla Markéta Vogelová, ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism.

Vize pro Chomutov

Na straně jedné je Podkrušnohorský park v Chomutově druhou nejvyhledávanější atrakcí v Ústeckém kraji, na straně druhé Chomutov z toho příliš těžit neumí. Navíc se ukazuje, že pokud se na jednom místě vytvoří více atraktivních míst, znásobí to turisty.

Samozřejmě je rozdíl mezi Libercem a Plzní. Velkou část tvoří zahraniční turisté a také sezónnost.

Do zoo se chodí především od jara do podzimu, zatímco do Techmanie (Plzeň) či iQLandia (Liberec) i na podzim a v zimě. To samé lze konstatovat o Centru Bybylon v Liberci.

V případě Plzně tvoří podstatnou část návštěvníků i zahraniční turisté, u Liberce jsou to Poláci a Němci (což předurčuje poloha a zimní střediska).

V Chomutově se diskutovalo, zda z objektu bývalých lázní v centru města neudělat něco ve stylu Techmánie v Plzni a Liberci.

Města postižená těžbou a těžkým průmyslem - jako třeba Ostrava či německé Lipsko - to řeší právě výstavbou různých muzeí a populárně-naučných areálů. To je příklad velmi úspěšného projektu Dolní oblast Vítkovic a Landek Park v Ostravě.

Další možností je to velký zábavný park a lunapark. Liberec má právě Babylon nebo Dinopark (tak jako Plzeň), u Lipska je Park Belantis.

Ten se nachází v oblasti bývalých povrchových dolů, v krajině jezer - tedy téměř identické podmínky jako jsou na Chomutovsku.

Tyto parky totiž mají velký přesah a umí lákat stovky tisíc návštěvníků z velkých vzdáleností. To je případ Ostravy, Liberce a samozřejmě Lipska.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

OBRAZEM: Fotbalový Chomutov přehrál Hostouň

OBRAZEM: Fotbalový Chomutov přehrál Hostouň

20/8 / AKTUALITY / CHOMUTOV - Fotograf Ladislav Chlíbek zavítal na fotbalové utkáni Divize B. Domácí Chomutov rozdrtil Sokol Hostouň 5:2.


OBRAZEM: Březenská pouť nově nabídla Den s Březenským drakem

OBRAZEM: Březenská pouť nově nabídla Den s Březenským drakem

20/8 / SERVIS / BŘEZNO - Březenská pouť i letos nabídla bohatý kulturní program, který je zakončen koncertem Petra Koláře.


OBRAZEM: Motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky

OBRAZEM: Motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky

20/8 / SERVIS / POLÁKY - Na fotbalovém hřišti v Polákách motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky plus hudební festival.


OBRAZEM: Chomutov přetlačil finský Kärpät Oulu

OBRAZEM: Chomutov přetlačil finský Kärpät Oulu

18/8 / PIRÁTI / CHOMUTOV - Piráti Chomutov si v rámci dalšího přípravného duelu připsali cenný skalp jednoho z nejlepších finských klubů - Kärpätu Olu. Soupeře z Finska hokejisté Chomutova porazili 2:1.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeChomutovsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeChomutovsko.cz na Facebooku


Redakce MojeChomutovsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516