Zvýšený výskyt radonu ve dvou základních školách v Chomutově má zmizet stavebními úpravami

26. leden 2016 | 22:47
Nebe, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comNebe, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Chomutov - Ve dvou základních školách v Chomutově byl naměřen zvýšený výskyt radonu. Jedna ze škol proto přestěhovala dvě ohrožené třídy do sousední budovy.

"Konkrétně to bylo na 12. ZŠ Heyrovského. V rámci měření bylo zjištěno překročení doporučené hranice 400 Bq/m3 ve třech třídách v přízemí jednoho pavilonu školy a v tělocvičně (naměřené zvýšené hodnoty byly v rozmezí 481-963 Bq/m3). Dále byly překročeny v jedné učebně v Základní škole speciální a Mateřské škole Chomutov, Palachova ulice," uvedl pro média mluvčí chomutovského magistrátu Jan Rödling.

Měření prováděl Státní ústav radiační ochrany (SÚRO), který tuto službu nabízí školám zdarma v rámci státního programu.

Měření probíhalo od října 2014 do června 2015.

"Výsledky byly sděleny městu v listopadu 2015, obratem jsme požádali SÚRO o posouzení situace a doporučení dalšího postupu. Provedená měření jsou pouze orientační a slouží pouze k rozhodnutí, v kterých budovách a místnostech je vhodné provést přesná měření jinou metodou. Až výsledky těchto opakovaných měření umožňují rozhodnout, zda jsou nutná nějaká opatření k snížení koncentrace radonu," konstatoval mluvčí Chomutova.

Podle Jana Rödlinga přesná měření by měla proběhnout do 3 měsíců. "Ze strany SÚRO bylo v uvedených třídách doporučeno jediné opatření a to důkladné vyvětrání tříd ráno před příchodem žáků," upřesnil mluvčí.

Zdravotní rizika spojená s přítomností radonu vyvolávají obavy jak mezi žáky a jejich rodinami, tak mezi učiteli.

"Město proto hledá další možnosti jak zvýšit bezpečnost žáků a učitelů nad rámec doporučení SÚRO (větrání). Jednou z možností jsou organizační změny v chodu školy. Pro další postup města budou rozhodující výsledky opakovaného měření, které rozhodnou, zda jsou nutná další opatření - tedy například stavební úpravy," doplnil Jan Rödling.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

OBRAZEM: Fotbalový Chomutov přehrál Hostouň

OBRAZEM: Fotbalový Chomutov přehrál Hostouň

20/8 / AKTUALITY / CHOMUTOV - Fotograf Ladislav Chlíbek zavítal na fotbalové utkáni Divize B. Domácí Chomutov rozdrtil Sokol Hostouň 5:2.


OBRAZEM: Březenská pouť nově nabídla Den s Březenským drakem

OBRAZEM: Březenská pouť nově nabídla Den s Březenským drakem

20/8 / SERVIS / BŘEZNO - Březenská pouť i letos nabídla bohatý kulturní program, který je zakončen koncertem Petra Koláře.


OBRAZEM: Motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky

OBRAZEM: Motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky

20/8 / SERVIS / POLÁKY - Na fotbalovém hřišti v Polákách motosraz s výstavou motorek a vojenské techniky plus hudební festival.


OBRAZEM: Chomutov přetlačil finský Kärpät Oulu

OBRAZEM: Chomutov přetlačil finský Kärpät Oulu

18/8 / PIRÁTI / CHOMUTOV - Piráti Chomutov si v rámci dalšího přípravného duelu připsali cenný skalp jednoho z nejlepších finských klubů - Kärpätu Olu. Soupeře z Finska hokejisté Chomutova porazili 2:1.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeChomutovsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeChomutovsko.cz na Facebooku


Redakce MojeChomutovsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516